Wydawnictwo EUTERPE istnieje od 1998 roku. Początkowo działało w Gdańsku, a od roku 2001 swoją stałą siedzibę ma w Krakowie. Od początku istnienia dbamy o najwyższą jakość merytoryczną i edytorską naszych publikacji i przez większość obserwatorów rynku muzycznego uważani jesteśmy za najlepiej publikujące wydawnictwo nutowe w tej części Europy. W programie Wydawnictwa EUTERPE znajdują się zarówno publikacje dydaktyczne dla początkujących adeptów muzyki, jak i materiały nutowe dla profesjonalnych muzyków (w tym również materiały orkiestrowe). Nasz katalog obejmuje obecnie kilkadziesiąt tytułów i z roku na rok dynamicznie jest poszerzany.

Dużą popularnością cieszą się publikacje dydaktyczne Wydawnictwa EUTERPE. Ich wysoka jakość wyznaczyła nowe standardy na rynku muzycznych wydawnictw edukacyjnych. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego sukcesywnie wpisuje te publikacje na listę podręczników zalecanych do użytku w polskich szkołach muzycznych.

Jedną z najważniejszych gałęzi działalności Wydawnictwa EUTERPE jest promocja polskiej muzyki współczesnej. W katalogu szeroko reprezentowana jest twórczość Michała Spisaka, która, przez wiele lat zapomniana, dzięki naszej działalności jest coraz częściej wykonywana. Oprócz znanych nazwisk polskiej kultury muzycznej: Bairda, Kisielewskiego, Koniecznego, Twardowskiego wydajemy także wartościową muzykę kompozytorów młodszego pokolenia, np.: Mikołaja Góreckiego, Weroniki Ratusińskiej.

Ważnym elementem działalności Wydawnictwa EUTERPE jest współpraca z instytucjami kulturalnymi w Polsce i za granicą: orkiestrami, szkołami muzycznymi i bibliotekami. Inicjujemy nagrania archiwalne i płytowe kompozycji z naszego katalogu przyczyniając się do upowszechniania często mało znanych utworów oraz promocji ich twórców. Chętnie też patronujemy wydarzeniom kulturalnym wspierając organizatorów imprez muzycznych (konkursów i festiwali).

Osobnym polem działalności jest tzw. produkcja wykonawcza. Na zamówienie instytucji zewnętrznych wykonujemy kompleksowe prace wydawnicze publikacji muzycznych. Do najważniejszych projektów zrealizowanych do tej pory należy zaliczyć publikację utworów nagrodzonych podczas Konkursu Kompozytorskiego „Srebrna Szybka” oraz wydanie dla Akademii Muzycznej w Katowicach transkrypcji Suit wiolonczelowych J.S. Bacha.

Ważnym elementem działalności promocyjnej Wydawnictwa EUTERPE jest organizowanie spotkań z kompozytorami oraz autorami publikacji, a także prelekcji metodycznych dla nauczycieli.

Wydawnictwo EUTERPE zajmuje się również importem publikacji wydawców zachodnich zarówno dla indywidualnych klientów, jak i instytucji związanych z muzyką (bibliotek, szkół muzycznych, filharmonii). Liczba reprezentowanych wydawców przekracza 150.

Wydawnictwo EUTERPE dużą wagę przykłada do prawnej ochrony twórczości kompozytorów i autorów, z którymi współpracuje. Jedną z ważniejszych naszych misji jest upowszechnianie wiedzy na temat prawa autorskiego, realizowane poprzez wykłady podczas festiwali muzycznych oraz artykuły w specjalistycznej prasie. Zajmujemy się także monitorowaniem i zwalczaniem przypadków łamania prawa autorskiego.

Publikacje Wydawnictwa EUTERPE dostępne są w księgarniach i sklepach muzycznych na terenie całego kraju, u wybranych dystrybutorów zagranicznych oraz bezpośrednio w naszej księgarni internetowej. Dbamy o szybką realizację zamówień, a także staramy się maksymalnie obniżać koszty wysyłki publikacji (pokrywając ich część lub nawet całość). Dla stałych klientów co roku przygotowujemy atrakcyjne zniżki i promocje.

Wydawnictwo EUTERPE co roku obecne jest na największych targach muzycznych na świecie – Musikmesse we Frankfurcie oraz Music China w Szanghaju wydatnie przyczyniając się do promocji muzyki polskiej.

Etiudy Tatiany Stachak w Trinity College

youtube facebook
© by Publishing House Euterpe
created by INTERSUM