Pierwsi odważni
2009-02-03

Od czasu wydania drukiem Kwintetu Michała Spisaka przez Wydawnictwo EUTERPE żaden zespół kameralny nie odważył się na wykonanie publiczne tego wymagającego utworu. Sytuację zmienił Kwintet Dęty Filharmoników Krakowskich, który wykonał utwór Spisaka w krakowskiej filharmonii 17 stycznia 2009. Zespół kierowany przez oboistę - Mariusza Pędziałka, zdecydwał się na włączenie Kwintetu Spisaka do swojego repertuaru.

Poniżej prezentujemy fragment wywiadu z liderem zespołu, który przeprowadziła Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz na łamach Dziennika Polskiego:

Tym razem w programie koncertu w Filharmonii Krakowskiej znalazły się utwory Mozarta i dwóch współczesnych kompozytorów polskich: Wojciecha Kilara i Michała Spisaka.

- Utwory Mozarta, jakie zaprezentujemy, czyli Divertimento B-dur i Kwintet c-moll są opracowaniami na nasz skład instrumentów. Kwintet Spisaka natomiast napisany na nasz skład, pochodzący z 1948 roku, został ostatnio wydany przez polskie wydawnictwo Euterpe Marcina Kowalczyka, zaś Kwintet Wojciecha Kilara pochodzi z 1952 roku i jest utworem bardzo młodego kompozytora, ale znakomicie napisanym. Obie te kompozycje są niezwykle interesujące, świetnie wykorzystują możliwości instrumentów dętych. Spisak i Kilar to nasi polscy klasycy współczesności, zaś Mozart to kompozytor epoki klasycyzmu. Zamiarem naszego koncertu w Filharmonii Krakowskiej jest pokazanie muzycznych odcieni różnych klasyków.

lista archiwum wiadomości

Etiudy Tatiany Stachak w Trinity College

youtube facebook
© by Publishing House Euterpe
created by INTERSUM