Recenzja płyty z utworami Mikołaja Góreckiego
2014-07-01

Płyta Works for String Orchestra z kompozycjami Mikołaja Góreckiego, wydana z mecenatem Wydawnictwa EUTERPE przez firmę DUX, otrzymała entuzjastyczną recenzję Dominy Clements:

"(...) Muzyka Mikołaja Góreckiego jest znakomicie napisana, a najlepsze utwory można uznać za natchnione i inspirujące.

Na tej płycie nie ma ani jednej słabej kompozycji. W Uwerturze, utrzymanej w orzeźwiającym klimacie muzyki filmowej, pojawia się niepohamowana, synkopowana rytmika. (...) Początek Trzech fragmentów przywodzi na myśl styl Messiaena (...). Trzy intermezza przynoszą przyjemną zmianę barwy, uzyskanej z niezwykłego zestawienia dwóch koncertujących klarnetów z orkiestrą smyczkową. Otwierający fragment jest dość skomplikowany, ale krótki i dowcipny, dochodzące instrumenty solowe "odlatują" od warstwy akompaniamentu w momentach niby-żałobnych i ironicznym śmiechu. Środkowe Espressivo jest piękne - jeszcze raz wyraźny ukłon w stronę Messiaena (...). Wykonane finałowego Molto animato jest kolejnym powodem do dumy dla solistów, osiągających wirtuozerię z wielką elegancją. (...)
Możemy zgadywać, jaka myśl kryje się za tytułem poruszającego
Pożegnania, ale niezależnie od rozmachu "arrasu" smyczkowego brzmienia utwór stanowi stosowne zwieńczenie znakomicie wykonanego i bardzo dobrze nagranego programu. Ten niezwykle utalentowany kompozytor stanie się wkrótce ulubieńcem miłośników "polskiego brzmienia"; ja na pewno przyjrzę się innym dokonaniom Mikołaja Góreckiego."

lista archiwum wiadomości

Etiudy Tatiany Stachak w Trinity College

youtube facebook
© by Publishing House Euterpe
created by INTERSUM