Koncert fortepianowy Spisaka przywrócony do życia
2010-01-08

29.stycznia 2010 w Filharmonii Śląskiej w Katowicach zostanie wykonany Koncert na fortepian i orkiestrę Michała Spisaka. Utwór został napisany w latach 1946-47. Cieszy fakt, iż po kilkudziesięciu latach od ostatniego wykonania, melomani i pasjonaci muzyki Spisaka będą mogli usłyszeć go ponownie. Wykonawcami będą:
- Monika Sikorska-Wojtacha (fortepian),
- orkiestra Filharmonii Śląskiej pod batutą Jana Wincentego Hawla.

Kompozytor pracował nad utworem podczas pobytu w Paryżu. Po napisaniu dwóch z trzech zamierzonych części,
Toccaty i Passacaglii nagle przerwał pracę. W liście do Stefana Jarocińskiego napisał: „Zamiast zabrać się od razu do 3-ciej to mi wpadło do głowy aby napisać coś symfonicznego i są też już gotowe 2 części Symphonie ConcertanteIntrada i Recitativo”. Obie te kompozycje stanowią świetny przykład na zainteresowanie Spisaka tradycją muzyki barokowej ze względów formalnych, ale także fakturalnych. Kompozytor często sięgał do techniki koncertującej, a narracja muzyczna w Koncercie opiera się na ciągłym przeplataniu kontrastów: homofonii z polifonią, tonalności z atonalnością, stanu kontemplacji z brzmieniową euforią.

Utwór wzbogacony o część trzecią
Rondo miał swoje prawykonanie 6. maja 1955 roku, podczas II Festiwalu Muzyki Polskiej. Solistką była Maria Iwanejko, a Filharmonię Łódzką poprowadził wówczas Felicjan Lasota.
 
Również Polska Orkiestra Radiowa zaplanowała w bieżącym sezonie artystycznym wykonanie Koncertu fortepianowego Michała Spisaka. Odbędzie się ono 25. kwietnia 2010 roku, o godzinie 19.00, w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego. Jako solistka wystąpi Magdalena Lisak. Obok kompozycji Spisaka, Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Jaquesa Merciera wykona dzieła D. Milhauda i F. Poulenca. Koncert będzie transmitowany na antenie II programu Polskiego Radia.


 

lista archiwum wiadomości

Etiudy Tatiany Stachak w Trinity College

youtube facebook
© by Publishing House Euterpe
created by INTERSUM