KISIELEWSKI, Stefan (1911-1991)

Kompozytor. Zajmował się także krytyką muzyczną oraz publicystyką (pseudonimy: Kisiel, Teodor Klon, Julia Hołyńska, Tomasz Staliński). Prowadził również działalność polityczną.

Był bratankiem satyryka Jana Augusta Kisielewskiego, współzałożyciela krakowskiego kabaretu literackiego Zielony Balonik, działającego w Jamie Michalika. W latach 1929-31 studiował polonistykę i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, a w latach 1934-37 w Konserwatorium Warszawskim (absolwent teorii muzyki, kompozycji i fortepianu). Okres 1938-39 spędził w Paryżu, gdzie kontynuował studia kompozytorskie pod kierunkiem Nadii Boulanger, mecenaski sztuki oraz propagatorki muzyki neoklasycznej (obok Kisielewskiego, do jej wychowanków należeli m.in. Grażyna Bacewicz, Wojciech Kilar, Michał Spisak, Kazimierz Serocki, Zygmunt Krauze, Wawrzyniec Żuławski). W czasie okupacji Kisielewski prowadził w Polsce tajną działalność muzyczną, a podczas Powstania Warszawskiego pracował w radiu.

Założyciel Ruchu Muzycznego, jednego z najpopularniejszych czasopism muzycznych (funkcję redaktora naczelnego pełnił w latach 1945-1948).

Jego utwory należą do nurtu polskiego neoklasycyzmu. Odznaczają się ścisłą formą, motoryką i humorem muzycznym, w których uwidacznia się wpływ twórczości Igora Strawińskiego.


materiały orkiestrowe autora
lista autorów
Etiudy Tatiany Stachak w Trinity College

youtube facebook
© by Publishing House Euterpe
created by INTERSUM