GÓRECKI, Mikołaj Piotr (*1971)

Kompozytor. Urodził się 1 lutego 1971 roku w Katowicach. W wieku sześciu lat rozpoczął naukę gry na skrzypcach, później również na fortepianie. W roku 1990 ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w Katowicach, a w 1995 roku studia kompozytorskie z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem ojca – Henryka Mikołaja Góreckiego. W latach 1996-1997 dwukrotnie był stypendystą w The Banff Centre for the Arts w Kanadzie, gdzie doskonalił swój warsztat kompozytorski. W roku 2000 otrzymał doktorat z kompozycji w Indiana University w Bloomington w Stanach Zjednoczonych. W latach 2000-2001 wykładał w McGill University w Montrealu. Obecnie mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych (Laredo w Teksasie).

W 1988 roku uzyskał pierwszą nagrodę na 1. Konkursie dla Młodych Kompozytorów w Bielsku-Białej za Preludia na fortepian, a w 1994 – trzecią nagrodę na Drugim Forum Młodych Kompozytorów w Krakowie za Sonatę na klarnet i fortepian.

Jego utwory były wykonywane w kraju i za granicą, m.in. w Lincoln Center, A. Fisher Hall w Nowym Jorku; Montrealu; Edmonton; w De Ijsbreker Center w Amsterdamie; podczas ISCM Światowych Dni Muzyki w Słowenii; Festiwalu Prawykonań w Katowicach; festiwalu Musica Polonica Nova we Wrocławiu.

Wykonawcami jego utworów są m.in.: Kaja Danczowska, Jadwiga Kotnowska, Agnieszka Duczmal, Gabriel Chmura, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra Kameralna „Amadeus”, Brooklyn Philharmonic Orchestra w Nowym Jorku.
 
Więcej o kompozytorze: www.mikolajgorecki.pl

publikacje autora w sprzedaży
materiały orkiestrowe autora
lista autorów
Etiudy Tatiany Stachak w Trinity College

youtube facebook
© by Publishing House Euterpe
created by INTERSUM