RYBICKI, Feliks (1899-1978)

Kompozytor, wybitny pedagog i dyrygent. Studiował kompozycję pod kierunkiem R. Statkowskiego i E. Młynarskiego oraz dyrygenturę u H. Melcera w Konserwatorium w Warszawie. Następnie doskonalił warsztat kompozytorski u W. Maliszewskiego oraz L. Różyckiego.

Jako dyrygent prowadził chóry amatorskie oraz zawodowe (Chór Oratoryjny przy Filharmonii Warszawskiej). Uczył również śpiewu chóralnego w gimnazjach warszawskich. Był pedagogiem w Szkole Muzycznej im. M. Karłowicza i Kolegium Muzycznym. W czasie II wojny światowej występował w warszawskich kawiarniach i uczył gry na fortepianie. Doświadczenia pedagogiczne zaowocowały powstaniem wielu kompozycji fortepianowych o charakterze dydaktycznym, przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Utwory te odznaczają się tonalnym językiem z elementami muzyki retro i stylizowanego folkloru, ciekawą harmonią oraz przejrzystą fakturą. Wykorzystują często klasyczne gatunki i układy formalne. Zostały zebrane w cykle, m.in.: Gram wszystko op. 22, Mały Modernista op. 23, Już gram op. 24, Pierwsze kroki op.19, Zaczynam grać op. 20 oraz Album na fortepian. Rybicki komponował również utwory orkiestrowe, m.in.: Oryl op. 42, suita Krakowiaki op. 29 i Koncert dla małych rąk na fortepian i orkiestrę op. 53, muzykę filmową (Profesor Wilczur w reżyserii M. Waszyńskiego), teatralną oraz ilustracje muzyczne do słuchowisk radiowych.

Kompozytor był wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in.: Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci, Nagrodę Polskiego Radia i ZAiKS za piosenki młodzieżowe oraz wyróżnienie Ministerstwa Kultury i Sztuki za pracę pedagogiczną.

publikacje autora w sprzedaży
lista autorów
Etiudy Tatiany Stachak w Trinity College

youtube facebook
© by Publishing House Euterpe
created by INTERSUM